O Kongresie
Blue Deal Congress

Blue Deal Congress. Changing the future stanowi pierwszą w historii Europy szansę na wypracowanie wspólnej odpowiedzi na wyzwania zawiązane z narastającym niedoborem wody.
Już dziś 65 milionów Europejczyków żyje w krajach uznawanych za zagrożone brakiem wody. Polska jest niestety jednym z nich.
Inicjatywa Blue Deal mająca na celu ochronę, efektywne wykorzystanie i zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi, powinna stać się kluczowym aspektem strategii dla rządów, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych.
Ważnym aspektem Blue Deal jest jego ponadnarodowy wymiar, woda nie zna bowiem granic administracyjnych. Dlatego też Kongres angażuje przedstawicieli licznych instytucji w celu wspólnego omówienia zmian niezbędnych do zapewnienia dostępu do czystej wody pitnej, zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi oraz ochrony ekosystemów wodnych.
Jednym z kluczowych zagadnień, które poruszymy na Kongresie będzie problematyka wody w kontekście zmian klimatycznych. Wzrost temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany opadów atmosferycznych mają poważne konsekwencje dla dostępności i jakości wody na całym świecie. Konieczne staje się więc, opracowanie strategii adaptacyjnych oraz inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, która umożliwi skuteczną odpowiedź na te wyzwania.
Trwająca obecnie zielona transformacja powinna być analizowana i oceniana również pod kątem jej wpływu na zasoby wodne. Konieczność przeprowadzenia szybkiej, efektywnej i sprawiedliwej transformacji energetycznej spowoduje zwiększony nacisk na infrastrukturę wodną. Energetyka oparta na paliwach kopalnych powoli będzie zanikać, dlatego potrzebujemy nowych źródeł energii. Wiatr, słońce, atom, wodór czy biogaz same w sobie nie zastąpią elektrowni węglowych z dnia na dzień. Woda jest wspólna dla wszystkich obszarów gospodarki energetycznej. Zgodnie z danymi Banku Światowego pochłonie ona około połowy kosztów związanych z transformacją. Dotyczy to zarówno inwestycji w energetykę jądrową, jak i wiatrową czy słoneczną. Środki na realizację tych celów są i pochodzą między innymi z Unii Europejskiej i rynków kapitałowych. Największym wyzwaniem jest zintegrowanie ich i holistyczne zarządzenie procesem.
Przewiduje się, że niedobór wody będzie miał również katastrofalne skutki dla europejskiego rolnictwa. Odpowiednie zarządzanie tym zasobem ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, zarówno w kontekście ochrony środowiska, jak i gospodarczej efektywności. Tylko wprowadzając kompleksowe działania w ramach Blue Deal, UE może zarówno chronić ekosystemy wodne oraz minimalizować negatywne skutki dla środowiska naturalnego, jak i bronić rolników przed brakiem wody, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo żywnościowe Europejek i Europejczyków.
W trakcie Kongresu wspólnie pochylimy się nad najskuteczniejszymi metodami działania i rozwiązaniami w zakresie zarządzania wodą. W gronie kluczowych decydentek i decydentów z Europy, przedstawicieli i przedstawicielek świata biznesu i osób działających w organizacjach pozarządowych, podejmiemy dyskusję o kluczowej roli wody w ekonomicznej i społecznej przyszłości naszego kontynentu. Razem uczynimy nasz głos słyszalnym – bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Następne pięć lat będzie decydujące dla klimatu i wody. Tylko dzięki szybkim i efektywnym działaniom w tym zakresie możemy uchronić się od klęski ekologicznej, żywnościowej i finansowej.
Edycje:

Blue Deal Congress 2025
14 maja br. odbędzie się II edycja kongresu Blue Deal Congress: Changing the future, podczas którego najważniejsi polscy i unijni decydenci poruszą kluczowe tematy związane z Niebieskim Ładem, m.in.:
- Finansowanie inwestycji związanych z EU Blue Deal
- Bezpieczeństwo wodne
- Dobre praktyki – innowacyjne rozwiązania wodne
Tegoroczna edycja Kongresu nabiera szczególnego prestiżu, nie tylko dzięki ścisłej współpracy z Water Europe – czołową organizacją ekspercką w dziedzinie gospodarki wodnej w Europie, która po raz pierwszy w historii przenosi swoje doroczne wydarzenie – Water Knowledge Europe – z Brukseli do Warszawy, ale także dzięki patronatowi polskiej prezydencji w Radzie UE nad naszym kongresem. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla kluczową rolę wydarzenia w kształtowaniu strategii wodnych Europy oraz jego znaczenie dla przyszłości bezpieczeństwa wodnego na kontynencie.
Więcej
Blue Deal Congress 2024
24 września 2024 odbyła się I edycja kongresu Blue Deal Congress: Changing the future, podczas którego najważniejsi polscy i unijni decydenci poruszyli kluczowe tematy związane z Niebieskim Ładem, m.in.:
- Finansowanie inwestycji związanych z EU Blue Deal
- Znaczenie wody w transformacji energetycznej
- Konkurencyjność europejskiej gospodarki w czasach nadchodzących susz – korzyści płynące z Niebieskiego Ładu dla rolnictwa