Blue Deal

„Niebieski Ład UE” to kompleksowa, wielosektorowa strategia wodna, o której przyjęcie przez Komisję Europejską zaapelował Komitet Ekonomiczno-Społeczny w październiku 2023 r. Ta rewolucyjna inicjatywa powinna być jak najszybciej wdrożona w życie, by zapobiec negatywnym skutkom niedoboru wody w krajach członkowskich UE. W czasach kryzysu klimatycznego i koniecznej transformacji energetycznej, nie można zapominać o dostępie do tego życiodajnego surowca. Woda jest niezbędna nie tylko dla życia człowieka, lecz również dla dobrze funkcjonującej gospodarki i procesów produkcyjnych.

Wartość inwestycji przewidzianych w strategii może wynieść niemal 390 mld zł. 

Blue Deal koncentruje się na trzech obszarach:

  • Dostęp do wody i geopolityka wody - ochrona czystości i przyspieszenie prac nad równym dostępem do wody na świecie.
  • Zrównoważona gospodarka wodna - ograniczenie zużycia wody oraz lepsze gospodarowanie wodą i ściekami przez gospodarstwa domowe, administrację publiczną, rolnictwo i przemysł, zwłaszcza wodochłonny.
  • Ekonomia Niebieskiego Ładu dla UE - przeprowadzenie zrównoważonej, konkurencyjnej i sprawiedliwej „błękitnej transformacji” w Europie poprzez skoncentrowanie na potrzebach inwestycyjnych.

W październikowej deklaracji Komitet Ekonomiczno-Społeczny wyznaczył główne zasady Niebieskiego Ładu, jednymi z najważniejszych dla gospodarki są te dotyczące synchronizacji i komplementarności polityk klimatycznych, rozwoju technologii i regulacji branż wodochłonnych:

  • Nowa europejska polityka wodna musi być dostosowana do wszystkich innych polityk UE, tak jak stało się w przypadku Zielonego Ładu UE. Polityka i działania w ramach Niebieskiego Ładu muszą opierać się na aktualnych, dokładnych, przejrzystych, porównywalnych, łatwo dostępnych i wiarygodnych danych dotyczących wody.
  • UE musi wspierać rozwój technologii umożliwiających oszczędne gospodarowanie wodą, recykling i redukcję zanieczyszczeń, a także ich stopniowe wdrażanie w rolnictwie, przemyśle i gospodarstwach domowych.
  • Rolnictwo jest zarówno główną przyczyną, jak i ofiarą niedoboru wody. UE musi realizować strategię w oparciu o zapewnienie dostępu do wody o wystarczającej jakości, a także o zrównoważone rolnictwo, które umożliwi odpowiednią i zrównoważoną produkcję żywności w UE.
  • Biorąc pod uwagę związek między energią, wodą i surowcami krytycznymi, woda powinna być postrzegana jako podstawowy element strategii przemysłowej UE.
  • Kompleksowej polityce wodnej UE musi towarzyszyć równie ambitny plan finansowania

Umbrella Opinion "A call for an EU Blue Deal"
24 września 2024

Weź udział w Blue Deal Congress - razem możemy zmienić przyszłość!

Organizator

Patroni honorowi

Partnerzy strategiczni

Patroni medialni