Wartość inwestycji przewidzianych w strategii może wynieść niemal 390 mld zł.
Blue Deal koncentruje się na trzech obszarach:
- Dostęp do wody i geopolityka wody - ochrona czystości i przyspieszenie prac nad równym dostępem do wody na świecie.
- Zrównoważona gospodarka wodna - ograniczenie zużycia wody oraz lepsze gospodarowanie wodą i ściekami przez gospodarstwa domowe, administrację publiczną, rolnictwo i przemysł, zwłaszcza wodochłonny.
- Ekonomia Niebieskiego Ładu dla UE - przeprowadzenie zrównoważonej, konkurencyjnej i sprawiedliwej „błękitnej transformacji” w Europie poprzez skoncentrowanie na potrzebach inwestycyjnych.
W październikowej deklaracji Komitet Ekonomiczno-Społeczny wyznaczył główne zasady Niebieskiego Ładu, jednymi z najważniejszych dla gospodarki są te dotyczące synchronizacji i komplementarności polityk klimatycznych, rozwoju technologii i regulacji branż wodochłonnych:
- Nowa europejska polityka wodna musi być dostosowana do wszystkich innych polityk UE, tak jak stało się w przypadku Zielonego Ładu UE. Polityka i działania w ramach Niebieskiego Ładu muszą opierać się na aktualnych, dokładnych, przejrzystych, porównywalnych, łatwo dostępnych i wiarygodnych danych dotyczących wody.
- UE musi wspierać rozwój technologii umożliwiających oszczędne gospodarowanie wodą, recykling i redukcję zanieczyszczeń, a także ich stopniowe wdrażanie w rolnictwie, przemyśle i gospodarstwach domowych.
- Rolnictwo jest zarówno główną przyczyną, jak i ofiarą niedoboru wody. UE musi realizować strategię w oparciu o zapewnienie dostępu do wody o wystarczającej jakości, a także o zrównoważone rolnictwo, które umożliwi odpowiednią i zrównoważoną produkcję żywności w UE.
- Biorąc pod uwagę związek między energią, wodą i surowcami krytycznymi, woda powinna być postrzegana jako podstawowy element strategii przemysłowej UE.
- Kompleksowej polityce wodnej UE musi towarzyszyć równie ambitny plan finansowania
Umbrella Opinion "A call for an EU Blue Deal"